O Demokratskoj Republici Kongo

GEOGRAFIJA

Glavni grad: Kinšasa

Administrativne jedinice: 26 provincija uključujući  distrikt glavnog grada: Bas-Uele, Equateur, Haut-Lomami, Haut-Katanga, Haut-Uele, Ituri, Kasai, Kasai Oriental, Kinshasa, Kongo central, Kwango, Kwilu, Lomami, Lualaba, Kasai Central, Mai-Ndombe, Maniema, Mongala, Nord-Kivu, Nord-Ubangi, Sankuru, Sud-Kivu, Sud-Ubangi, Tanganyika, Tshopo, Tshuapa.
Drugi značajni gradovi su:    Bandundu, Bukavu, Goma, Kananga, Kikwit, Kindu, Kisangani, Kolwezi, Likasi, Lubumbashi, Matadi, Mbandaka, Mbuji-Mayi.

Površina:    2,345,409 kv.km

Vode: 77,810 kv.km

Kopno: 2,267,600 kv.km

Linija obale: 37 km

Kopnene granice:  10,730 km

Susedne zemlje i dužine granice: Angola 2,511 km, Burundi 233 km, Centralno Afrička Republika 1,577 km, Republika Kongo 2,410 km, Ruanda 217 km, Sudan 628 km, Tanzanija 459 km, Uganda 765 km, Zambija 1,930 km

Klima: Tropska; vruća i vlažna klima u ekvatorijalnom rečnom basenu, hladnije i suvlje u južnim visoravnima, hladnije i vlažno na istočnim visoravnima; severno od Ekvatora - kišni period od aprila do oktobra, suvi period od decembra do februara; južno od Ekvatora - kišni period od novembra do marta, sušni period od aprila do oktobra.

Teren:     Ogromni centralni basen, planine na istoku.

Elevacioni ekstremi:    Najniža tačka je Atlantski  okean na 0 m, najviša tačka Pic Marguerite na planini Ngaliema 5,110 m

Prirodne nepogode: Periodične suše u južnom delu zemlje, poplave reke Kongo, na istoku postoje aktivni vulkani. 

PRIRODNI RESURSI D.R. KONGO

Minerali: Kobalt, bakar, koltan, kadmijum, sirova nafta, dijamanti, zlato, srebro, cink, mangan, kalaj, germanijum, uranijum, radijum, boksit, ruda gvožč‘a, ugalj, hidroenergija, drvo, volfram, kadmijum, tantal.

Agrikultura: Kukuruz, riža, manioka, sladak krompir, krompir, pamuk, šećerna trska, palmino ulje, kikiriki, kafa, čaj, kakao, ananas, duvan.

Životinje: Krupna stoka, ovce, koze, svinje, riba.

SASTAV VLADE D.R. KONGO (in French)

LISTE DU 28 AVRIL 2012

Président de la République :

    Monsieur Joseph KABILA KABANGE

Premier Ministre :

    Monsieur MATATA PONYO MAPON

Vice-Premiers Ministres :

  1. Vice-Premier Ministre, Ministre du Budget :
    Monsieur Daniel MUKOKO SAMBA
  2. Vice-Premier Ministre, Ministre de la Défense Nationale et Anciens Combattants :
    Monsieur Alexandre LUBA NTAMBO

Ministres :

  1. Ministre des Affaires Etrangères, Coopération Internationale et Francophonie :
    Monsieur Raymond TSHIBANDA N'TUNGAMULONGO
  2. Ministre de la Justice et des Droits Humains :
    Madame WIVINE MUMBA MATIPA
  3. Ministre des Médias, chargé des Relations avec le Parlement et de l'Initiation à la Nouvelle Citoyenneté :
    Monsieur Lambert MENDE OMALANGA
  4. Ministre du Plan et suivi de mise en œuvre de la Révolution de la Modernité :
    Monsieur Célestin VUNABANDI KANYAMIHIGO
  5. Ministre du Portefeuille :
    Madame Louise MUNGA MESOZI
  6. Ministre de l'Economie et du Commerce :
    Monsieur Jean-Paul NEMOYATO BEGEPOLE
  7. Ministre de l'Aménagement du Territoire, Urbanisme, Habitat , Infrastructures, Travaux Publics et Reconstruction :
    Monsieur Fridolin KASWESHI MUSOKA
  8. Ministre des Transports et Voies de Communication :
    Monsieur Justin KALUMBA MWANA NGONGO
  9. Ministre de l'Environnement, Conservation de la Nature et Tourisme :
    Monsieur Bavon N’SA MPUTU ELIMA
  10. Ministre des Mines :
    Monsieur Martin KABWELULU LABILO
  11. Ministre des Ressources Hydrauliques et Electricité :
    Monsieur Bruno KAPANJI KALALA
  12. Ministre des Hydrocarbures :
    Monsieur Crispin ATAMA TABE
  13. Ministre de l'Industrie et des Petites et Moyennes Entreprises :
    Monsieur Rémy MUSUNGANYI BAMPALE
  14. Ministre des Postes, Télécommunications et Nouvelles Technologies de l'Information et de la Communication :
    Monsieur Triphon KIN KIEY MULUMBA
  15. Ministre de l'Emploi, Travail et Prévoyance Sociale :
    Monsieur Modeste BAHATI LUKWEBO
  16. Ministre de la Santé Publique :
    Monsieur Félix KABANGE NUMBI MUKWAMPA
  17. Ministre de l'Enseignement Supérieur, Universitaire et Recherche Scientifique :
    Monsieur Chelo LOTSIMA
  18. Ministre de l'Enseignement Primaire, Secondaire et Professionnel :
    Monsieur Maker MWANGU FAMBA
  19. Ministre de l'Agriculture et du Développement Rural :
    Monsieur Jean-Chrisostome VAHAMWITI MUKESYAYIRA
  20. Ministre des Affaires Foncières :
    Monsieur Robert MBWINGA BILA
  21. Ministre des Affaires Sociales, Actions Humanitaires et Solidarité Nationale :
    Monsieur Charles NAWEJ MUNDELE
  22. Ministre du Genre, Famille et Enfant :
    Madame Geneviève INAGOSI
  23. Ministre de la Fonction Publique :
    Monsieur Jean Claude KIBALA
  24. Ministre de la Jeunesse et des Sports :
    Monsieur BANZA MUKALAYI SUNGU
  25. Ministre Délégué auprès du Premier Ministre, chargé des Finances :
    Monsieur Patrick KITEBI KIBOL MVUL

Vice-Ministres :

  1. Vice-Ministre de l'Intérieur :
    Monsieur ZUKA MUN’DO NGONDA LEMBA
  2. Vice-Ministre des Affaires Etrangères :
    Monsieur TUNDA WA KASENDE
  3. Vice-Ministre de la Coopération Internationale :
    Monsieur Dismas MAGBENGU SWANA EMIN
  4. Vice-Ministre de la Décentralisation et des Affaires Coutumières :
    Monsieur Eugide NGOKOSO
  5. Vice-Ministre de la Justice et des Droits Humains :
    Madame SAKINA BINTI
  6. Vice-Ministre du Plan :
    Monsieur SADOCK BIGANZA
  7. Vice-Ministre des Finances :
    Monsieur Roger SHULUNGU RUNIKA
  8. Vice-Ministre du Budget :
    Monsieur ABUYUWE LISKA
  9. Vice-Ministre de l'Enseignement Primaire, Secondaire et Professionnel :
    Madame Maguy RWAKABUBA